Arı Sütünün Faydaları, Tavsiye Edilen Miktarı, Yan Etkileri

Arı sütü, bal arıları tarafından ana arıları beslemek için üretilen jelatin yapıda bir maddedir. Fiziksel ve kronik çeşitli hastalıkları tedavi etmek için, sıklıkla diyet takviyesi olarak satılır. Tadı ekşidir ve keskin bir kokuya sahiptir. Uzun süredir, geleneksel tıpta kullanımı yaygındır. Çin tıbbında arı sütü, ömrü uzattığına, hastalığın önlenmesine ve gençliğin geri kazanılmasına yardımcı olan bir madde olarak kabul edilmektedir. Çin’deki popülerliği nedeniyle, arı sütünün en büyük üreticilerinden biri Çin’dir. 

 

Arı Sütünün Faydaları

 

  • Besin İçeriği Çeşitlidir

Arı sütü; su, karbonhidrat, protein ve yağdan oluşur. Arı sütünün, kimyasal yapısının tamamı bilinmemektedir. Ancak, sağlık üzerindeki olumlu etkilerinin, kendine has proteinlerinden ve yağ asitlerinden kaynaklandığı düşünülmektedir. Arı sütünde bulunan vitaminlerden bazıları şunlardır; tiamin (B1), riboflavin (B2), pantotenik asit (B5), piridoksin (B6), niasin (B3), folik asit (B9), inositol ve biyotin.

 

  • Antioksidan ve Anti-İnflamatuar Etki Sağlar

Arı sütünün, iltihaplanmayı ve oksidatif stresi azalttığı üzerinde durulmaktadır. Çeşitli çalışmalar, arı sütü ile tedavi edilen bireylerin, bağışıklık hücrelerinden salınan pro-inflamatuar adlı kimyasal seviyelerinin azaldığını göstermektedir.

 

  • Kolesterol Seviyelerini Etkileyerek Kalp Hastalığı Riskini Azaltır

Hem hayvanlar hem de insanlar üzerinde yapılan çalışmalar, arı sütünün kolesterol seviyesini olumlu yönde etkilediğini ve böylece kalp hastalığı riskini azalttığını göstermektedir. Arı sütünün içindeki spesifik proteinler, kolesterolü düşürmeye yardımcı olur. 12 haftalık bir çalışmada; arı sütü ile desteklenmiş tavşanların, toplam kolesterol ve kötü kolesterol seviyelerinin sırasıyla %28 ve %23 oranında azalttığı bulunmuştur.

 

  • Yara İyileşmesi ve Cilt Onarımına Yardımcı Olur

Arı sütü, yara iyileşmesini ve diğer iltihaplı cilt hastalıklarının iyileşmesini destekler. Yaraları temiz ve enfeksiyondan uzak tutan, antibakteriyel bir etkisinin olduğu bilinmektedir. Hayvanlar üzerinde yapılan bir çalışma, arı sütü ekstresi verilen farelerin, kollajen üretiminde bir artış olduğunu ortaya koydu. Kolajen, cilt onarımı için hayati önemi olan yapısal bir proteindir.

 

  • Antioksidan Özellikler Sağlıklı Beyin Fonksiyonunu Destekler

Arı sütü, beyin fonksiyonlarını arttırır. Yapılan bir çalışmada, arı sütü ile tedavi edilen farelerin, kontrol grubundan daha düşük düzeyde stres hormonuna ve daha güçlü merkezi sinir sistemine sahip olduğunu ortaya koymuştur.

 

  • Yaşlanma Karşıtı Etki Gösterir

Arı sütü, sağlıklı ve genç görünümlü cildin bakımını desteklemek için, cilt bakım ürünlerine eklenir. Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar, arı sütünün kollajen üretimini arttırdığını ve UV radyasyonu maruziyetiyle ilişkili, cilt hasarlarından korunmayı desteklediğini göstermektedir.

 

Tavsiye Edilen Arı Sütü Miktarı Nedir?

Diyet takviyesi olarak alındığında arı sütü, jel, toz ya da kapsül şeklinde bulunur. Arı sütü için en uygun dozu belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Araştırmacılara göre, 50-300 mg kullanımının yararlı etkileri gözlemlenmiştir. Arı sütü ayrıca, krem olarak kullanılabilir. Piyasadaki çoğu kremin içerisinde, arı sütü eklentisi bulunur. Daha önce hiç arı sütü kullanmadıysanız, ciddi alerjik reaksiyonlardan ve yan etkilerden kaçınmak için çok küçük bir dozla başlamanız daha iyi olacaktır.

 

Arı Sütü Kullanımının Yan Etkileri Nelerdir?

Bir arı ürünü olduğu için, arı sokmasına karşı alerjisi olan, polen veya diğer çevresel alerjenleri olan bireyler dikkatli kullanmalıdır. Arı sütü, kullanımı çoğu birey için güvenli olmakla birlikte, zaman zaman ciddi yan etkiler bildirilmiştir. Bu yan etkiler arasında, astım, anafilaksi ve dermatit en sık görülenlerdir.

Write a comment