Arı Poleni Nedir, Nasıl Ve Ne İçin Kullanılır?

Çiçekli bitkilerin erkek organlarında meydana  gelen üreme ünitelerine polen denir. Arı poleni ise, bal arısı tarafından toplanan kurutulmuş polen peletleridir. Arı poleni bilinen en eski besin takviyelerindendir. Osmanlı İmparatorluğunda bal ile birlikte beslenmeye destek olarak kullanıldığı söylenmektedir. Günümüzde de besin takviyesi olarak çeşitli markalar kullanılmaktadır.

Polen peletlerinin rengi genelde sarı olmakla birlikte, yeşil, mor, portakal rengi, kırmızı gibi renkler de görülebilir. Bal arıları poleni farklı bitkilerden topladığı için, polenin kimyasal kompozisyonu da oldukça farklılıklar gösterir. Bu nedenle polenin standart bir bileşimi yoktur. Besin takviyelerinde de markadan markaya farklılık gösterebilir.

Genel olarak, polen %7.5-40 protein ve karbonhidrat içerir. Karbonhidrat  olarak indirgenmis ve indirgenmeyen sekerler ile nisasta bulunur. Ayrica polenin yapisinda organik asitler, serbest amino asitler, nükleik asitler, enzimler, tiamin, niasin, riboflavin, pridoksin, pantotenat, folik asit, biotin bunlarin yaninda vitamin C, karoten, vitamin E ve gelişme regülatörleri de bulunmaktadir.

Polen besin degeri bakimindan, diger tarimsal ürünlerle karsilastirilmis ve domates, kabak, fasulye, elma, ekmek ve ete göre daha fazla oranda protein, Fe, tiamin, riboflavin, niasin içerdigi sonucuna ulaşılmıştır.

 

Arı poleninin vücudumuza faydaları:

-Tıpta polen alerjisinin tedavisinde kullanılmaktadır.

-Bağırsak iltihaplarını gidererek bağırsak sağlığını korur.

-İçerdiği vitaminler sayesinde cilt dokusunda yenilenme sağlar.

-Yapılan çalışmalara göre prostat hastalığında etkili olduğu bulunmuştur.

-Dikkat ve konsantrasyon yeteneğini arttırır.

-Demir içeriğinden dolayı kandaki alyuvar sayısını % 25-30’a kadar arttırır.

-Büyüme ve gelişmeyi destekler.

-Kanser türlerinde bağışıklığı destekleyici olarak kullanılabilir.

-Son çalışmalara göre arı poleninin adrenalin ve noradrenalin içerdiği ve bu sayede stres anında metabolizmayı koruyucu etki sağladığı tespit edilmiştir.

-İçerdiği antioksidanlar sayesinde karaciğerde oksidatif stresi azaltarak karaciğer hasarını önlemeye yardımcı olur. Hepatit hastalığında destekleyici tedavi olarak kullanılabilir.

 

Kullanımı nasıldır?

Polenin sindirimi yaklaşık 2 saat kadardır. İlk kullanıma 1 çay kaşığı kadar başlanmalı ve hafta hafta yavaşça arttırılmalıdır. Sade olarak tüketilebileceği gibi süt, meyve suyu gibi içeceklerle ya da bal ile karıştırılarak tüketilebilir. Herşey de olduğu gibi arı poleninin de fazlası tüketilmemeli, günlük 30-35 gram aşılmamalıdır

Write a comment