Alkol ve Kilo Artışı Hakkındaki Gerçek

Sağlıklı beslenme ve kilo kaybı hakkında konuşurken ağır alkol alımının tartışmanın bir parçası olması gerekmektedir.

Gençken çok alkol alan insanların aşırı kilo alma ve yaşlandıklarında kilolu olma veya obez olma riski daha yüksektir.

Aşırı alkol alımı: Amerikalılar için Beslenme Rehberi tarafından herhangi bir günde dört ve daha fazla içki; kadınlar için haftada sekiz ya da daha fazla içki içmek olarak tanımlanmaktadır.

Normal kilolu bir kişi alkol alarak fazla kilolu olma riskini yüzde 41 artırmaktadır. Aşırı kilolu bireylerin obez olmaya yatkınlığı yirmili yaşlarının ortalarına geldiğinde yüzde 36 daha artmaktadır. Eğer biri zaten obez ise, bu şekilde kalma ve kilo alma konusunda yüzde 35 daha yüksek riski vardır.

Kaloriye göre alkol almak önemlidir. Amerikalılar İçin Beslenme Rehberine göre, 12 onsluk düzenli bira yaklaşık 150 kaloriye, beş onsluk bir şarabın yaklaşık 120 kaloriye, yedi onsluk kola yaklaşık 155 kaloriye sahiptir.

İçki içmek, engelleri ve bilinç hissini düşürebilir; bu da akılsızca yemek yeme olasılığını çok daha yüksek hale getirmektedir. Aşırı alkol alımı ile tokluk hissi daha geç hissedilmektedir.

Aşırı alkol karaciğerde yağa dönüşmektedir ve kandaki yağ miktarını arttırmaktadır. Ayrıca yağ olarak vücutta depolanmaktadır.

Kilo vermek için tamamen alkol tüketmeyi bırakmak gerekmez. Hafif içki alımından (günde kadınlar için bir porsiyon alkol, günde erkek için iki porsiyon alkol) elde edilen fazladan kaloriyi, beslenme ile alınan kaloriyle düzenlemek gerekmektedir.

Sonuç olarak aşırı alkol alımı kilo almaya neden olmakta ve obezite eğilimini arttırmaktadır. Kilo vermek için alkol ile alınan kalori hesaplanmalı ve beslenme programı o doğrultuda hazırlanmalıdır.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
NUMARANIZI BIRAKIN, SİZİ ARAYALIM!