Alkali Su: Sağlıklı İçecek Mi Ya Da Aldatmaca Mı?

Su hayat için esastır. Alkali su, şişe suyu yada çeşme suyunun temel seçimlerinin ötesinde, tasarlanmış yeni bir türdür. Daha az asidik olarak pazarlanan alternatif normal bir su olup, sağlığa olan faydaları iddia edilmektedir. Destekçiler vücut yağını azalttığı, kemik sağlığını desteklediği ve kan dolaşımındaki asidi nötralize ettiğini iddia etmekteler.

Ama alkali suya neden aldatmaca deniyor?

Bu makale alkali su hakkında neyi bilmeye ihtiyacımız varsa, araştırma arkasındaki sağlığa olan iddiaları içererek bize anlatacak.

ALKALİ SU NEDİR?

Basitçe, alkali su musluk suyundan biraz daha yüksek pH ’a sahip olan sudur. pH değeri asiditesi  0’dan 14’e kadar olan skalada ölçülür, 0 tamamen asidik 14 tamamen baziktir. Musluk suyu Ph’ı nötral olup 7 civarındadır. Alkali su Ph ‘ı 7 den yüksek olup ,bazı marka reklamlarında 8,9 hatta daha yüksek olduğu belirtiliyor. Nötral ph olan suyun alkali olmaya ihtiyacı var.

Alkali su yapmanın iki ana yolu:

Elektroliz: Musluk suyu aşamasında su iyonlarının ph’ı 20 bileşiğe bölünür.

Mineral ekleme ya da diğer alkali içerikler: Mineral suyu kayadan kalsiyum ve potasyum minerallerinin toplanmasıyla, doğal olarak alkali hale gelebilir. Alternatif olarak alkali bileşimlerden bikarbonat eklenebilir.

*Alkali su ,Ph’ı 7 üzerinde olan sudur. Suya elektrolit ekleme yoluyla iyonize su elde edilebilir.

SUYUN PH DEĞERİ ÖNEMLİ MİDİR?

Su Ph’ının neden önemli olacağını merak ediyor olabilirsiniz. Daha büyük bir soruya cevap vermek mantıklı olabilir: Vücudun asit- baz dengesini diyet nasıl etkiliyor?

Bazı insanlar; potasyumdan zengin meyve ve sebzelerin vücudu daha alkali yaptığını söylerken, et, rafine edilmiş tahıl, şeker ve alkolün vücudu daha asidik yaptığını söylemektedir. Besinler sindirim boyunca yıkıldığı zaman belirli yan ürünler üretilmektedir. Bunlar asidik ya da alkali olabilir. Örneğin; vücutta protein metabolize edilirken uçucu olmayan sülfürik asit oluşur. Dahası potasyum metabolize edilirken alkali bileşik olan bikarbonat oluşur. Böylece ilk bakış, etin vücudu daha asidik sebzenin ise daha alkali yaptığını destekleyen teori olarak görünmektedir. Metabolizma yan ürünleri vücut ph ‘ında gerekli etkiye sahip değildir.

Neden vücudun farklı bölümlerinde farklı Ph değerlerine sahip?

Kan: Sağlıklı kan hafifçe alkali olan ve ph’ı 7.38 ve 7.42 arasında olan kandır.

Mide: Vücudun en asidik bölgesi olan midenin ph aralığı 1.35 ve 3.5 arasında değişir. Asit besinlerin sindirimi için gereklidir.

İdrar: İdrar ph’ı 4.6 dan 8 e kadar olan bir aralıkta farklılık göstermektedir.

İnsanlar besinlerin vücut Ph’sına etkisini konuştuğu zaman genel olarak kan ph’ı hakkında konuşurlar. Bu yüzden diyet kısa zamanda kan Ph’ını değiştirir, birçok uzman kalıcı değişim olmadığını söylemektedir.

Güncel besinlerden özellikle protein vücutta asit oluşturur. Ancak sağlık alanında kanın ph’ı mekanizmalarla dar bir alanda tutulur.

SAĞLIĞA YARARLARINDA DOĞRU YA DA YANLIŞLAR?

Alkali su hakkında çeşitli iddialar mevcuttur. Bunlardan bir tanesine bakalım.

Normal sudan daha hidrate mi?

Birinci iddia ;  alkali su normal sudan daha hidratedir.

2010 yılında 38 genç arasında yapılan küçük bir çalışmada sağlıklı yetişkinler 4 hafta boyunca ph’ı 10 olan alkali su ya da normal su içiyor. Araştırmacılar alkali su içenlerin kan ve idrar değerlerinin daha alkali olduğunu ve normal su içenlere göre daha hidrate olduklarını rapor etmişlerdir. Bu umut verici bulgu yapılan küçük çalışmadan beri varolmuştur. Gerçekten alkali su daha hidrate ise daha çok çalışma yapılmasına ihtiyaç olduğuna karar verilmeli.

Kırık ve osteoporoz riskini azaltmaktadır.

Burada fikir, zamanla asit düzeyinin yükselmesinin, iskeletten kalsiyum çekilmesiyle kemiğin zayıflamasına neden olmasıdır. 2010 yılında 75 kadın üzerinde yapılan çalışmada düşük asit yükü diyetlerinde ki yüksek potasyum alımı ve yüksek kemik yoğunluğu ile ilişikilendirilmiş. Katılımcıların asit-baz dengesine bakılan çalışmada alkali su olmayan genel diyette osteoporosis görülmüş.

30 genç kadın arasında yapılan diğer bir çalışma benzer şeyleri yiyen ve bikarbonattan zengin mineralli su ya da alkali olmayan mineralli su 4 hafta boyunca verilmiş. Alkali su içen kişilerde diğer gruba göre daha az kemik kaybı belirteçleri bulunmuş. Bazı küçük çalışmalar alkali suyun kemik sağlığı belirteçlerini geliştirdiğini önerirken, bazı büyük çalışmalar farklı hikayeler anlatmaktadır.6,800 insanda bakılan veride idrar asidi, kemik kırıkları ya da yoğunluğu arasında önemli bir bağlantı bulunmamıştır. İdrar asiditesinin, alkali suyun düşürülmesiyle  osteoporoz riskinin tahmin edilmediği şeklinde sonuçlanmıştır.

Reflü asiditesini hafifletebilir.                 

Asit reflüsünden  şikayetçi olanlara alkali su yarımcı olabilir. Araştırmacılar gastroözofajiyal reflü hastalığının ana sebeplerinden biri olan sindirim enzimi 8.8 ph’ı olan pepsinin alkali suda aktive olmadığını test ederek bulmuş. Bu yüzden içilen alkali su antiasid etkisine benzer etki gösterebilir.

Yağ yakımına yardımcı olur.

Teorinin arkasında vücutta yağ hücrelerinin asitlere karşı savunmada kullandığı iddiası mevcut. Alkali su içilirse vücudun yağ hücreleri tarafından korunmaya ihtiyacı yoktur ve yağ hücrelerini yakabilirsiniz. Bu zorlayıcı bir teoridir ancak buna değinen tek bir çalışma var. Farelerde yürütülen bir çalışmada farelere yüksek yağ verilmiş. Bir gruba alkali su diğer gruba musluk suyu verilmiş. Alkali su verilen grupta diğer gruba göre önemli bir kazanç olarak kilo kaybı sağlanmış. Alkali suyun farelerde heyecan verici etkisi görülürken insanlarda kilo vermesine yardımcı olduğunu söylemek için daha çok çalışmaya ihtiyaç var.

* Birçok yapılan araştırmada alkali suyun sağlık üzerinde iddiaları mevcut. Reflü asidi olan insanlar için en inandırıcı fayda olarak görülüyor.

Alkali su güvenli mi? Yan etkileri var mı?

Alkali suyun genelde güvenli olduğu düşünülüyor. Temel olumsuz yönü musluk suyundan daha pahalı olması ve masrafın haklı bir yanı yok. Alkalin suyun 24 saat boyunca içilmesi, gün boyu antasitlerin kokulandırılmasına benzer. Bazı sindirim problemlerinden dolayı yüksek ph mide asidini nötralize edebilir.

ALKALİ SUYU NEREDEN BULABİLİRİZ?

Alkali su yerel mağazalarda bölümlerinde şişelerde büyük ihtimalle bulunur.

Özel marka şişe suların ph larına bakalım:

Essentia: 9.5 yada daha yüksek

Aqua Hydrate: 9

Evamor: 8.8-9.1

Real Alkaline Water: 8

Fiji Water:7.7

Alkali suyun popülaritesi artıyor ve  şimdi birçok markada şişe alkali su satılıyor.

KENDİ ALKALİ SUYUMUZU NASIL YAPABİLİRİZ?

Alkali suyu yapmanın en kolay yolu suya karbonat eklemektir. Üstelik çok az bir miktara ihtiyacımız var. Suyun galon başına sadece  ½  çay kaşığı karbonat eklenerek ph’ı yükseltilir. Ayrıca bazı insanlar limon suyunun alkali olduğunu ve vücudu alkali hale getirdiğini iddia ediyorlar. Alkali su yapmanın başka bir yolu ev su iyonizesi kullanmak.  Fakat şüpheciler bu makinanın çalışmadığını söylüyor.

Birçok musluk suyuna biraz karbonat ekleyerek alkali su yapabiliriz.

NOT: Herhangi bir çeşit su sağlık için yararlıdır. Alkali su açısından bazı faydalar sağlayabilir ve önemli dezavantajlar gösterebilir ancak buna değer olup olmadığını söyleyecek yeterli araştırma yoktur.

Write a comment