Alfa Lipoik Asit: Nedir? Nelerde Bulunur? Kullanım Amaçları Nelerdir?

Alfa-lipoik asit, bir antioksidan olarak çalışan organik bir bileşiktir. Hücrelerin mitokondrilerinde yapılır ama aynı zamanda yiyeceklerde ve takviyelerde bulunur. Alfa-lipoik asit hem suda hem de yağda çözünür, bu da vücuttaki her hücre veya dokuda çalışmasını sağlar. Bu arada, diğer antioksidanların çoğu suda veya yağda çözünür. 

Alfa-lipoik asidin antioksidan özellikleri, düşük kan şekeri seviyeleri, azalmış iltihaplanma, yavaşlamış cilt yaşlanması ve gelişmiş sinir fonksiyonu dahil olmak üzere çeşitli faydalarla ilişkilendirilmiştir. İnsanlar sadece küçük miktarlarda alfa-lipoik asit üretirler. Bu yüzden çoğu, alımlarını optimize etmek için belirli yiyeceklere veya takviyelere yöneliyor. Kırmızı et ve sakatat gibi hayvansal ürünler harika alfa-lipoik asit kaynaklarıdır; ancak brokoli, domates, ıspanak ve Brüksel lahanası gibi bitkisel besinler de içerir. Bununla birlikte; takviyeler, gıda kaynaklarından 1.000 kat daha fazla alfa-lipoik asit paketleyebilir.

 

Nelerde bulunur?

Doğal olarak birçok gıdada bulunur. 

 • Kırmızı etler
 • Karaciğer, kalp, böbrek vb.organ etleri
 • Brokoli, ıspanak, domates, lahana 
 • Patates
 • Pirinç kepeği

Alfa-lipoik asit ayrıca takviye olarak da alınabilir. Takviyeler, gıdalardan 1000 kat daha fazla alfa-lipoik asit içerebilir. Alfa-lipoik takviyeleri en iyi aç karnına alınır çünkü bazı yiyecekler asidin biyoyararlanımını azaltabilir.

Belirlenmiş bir dozaj olmamasına rağmen, çoğu kanıt 300-600 mg’ın yeterli ve güvenli olduğunu göstermektedir.  

Diyabetik komplikasyonları veya bilişsel bozuklukları olan kişiler daha fazla alfa-lipoik asit kullanımına gerek duyabilir. 

 

Alfa Lipoik Asit Takviyesinin Kullanım Amaçları

 

1.Antioksidan olarak

 

2.Kanseri önlemek için

Alfa lipoik asit bir antioksidandır ve kanseri tedavi etmek için kullanılabileceğine dair bir kanıt bulunmamaktadır.

 

3.Şeker hastalığına bağlı şikayetlerin / komplikasyonlarda

Şeker hastalığına bağlı el ve ayak uçlarında duyu kusuru ve sinir hasarı anlamına gelen diyabetik nöropati gibi rahatsızlıkları hafifletmek için alfa lipoik asit denenmektedir. Bazı çalışmalar, bu amaçla etkili olabileceğini düşündürmektedir.

 

4.İlaçlara bağlı işitme siniri hasarı için

Bu kullanımı değerlendirmek için hiçbir klinik çalışma yapılmamıştır.

 

Alfa lipoik asit ve kilo verme

Alfa lipoik asit kilo verme sürecine kesin olarak olumlu etki eder. Bu gerçeğin araştırılan birçok farklı noktası olmasına rağmen kanıtlanmış tek gerçeği ALA tüketiminin iştahı azaltıyor olmasıdır.

ALA iştahı azaltmayı beyinde bulunan doyum merkezine yalancı bir “yeterli kalori alımı var” sinyali göndererek başarıyor. Beyin ise bu uyarıyı iştahı azaltarak cevaplıyor.

Alfa lipoik asidin bu özelliğini özellikle yeme bozukluğu olan ve sürekli açlık hisseden bireylerde tercih edilebiliyor. 

 

Alfa Lipoik Asidin Diğer Faydaları

 • İnflamasyonu azaltır. Bu özellik ALA’nın birçok kronik hastalıkta kullanılabileceğinin güzel bir kanıtı.
 • HbA1c düzeyini azaltmaya yardım eder. Bu özellik ALA’nın kan şekeri düzenlenmesine yardım ettiğinin açık bir örneği. Ayrıca diyabete bağlı sinir hasarındaki şikayetleri azaltması ile beraber alfa lipoik asit muhteşem bir diyabet supplementi oluyor.
  • Yüzeyel uygulamalarda ALA cildinizi güzelleştir.
  • ALA ayrıca yaşlılıkta görülen bunama (demans) bulgularını azaltır ve ilerleyişi yavaşlatır.
 • Oksidatif stresi önler. Bu ALA’nın çok güçlü bir antioksidan olması ile alakalıdır ve tüm yaşlanma sürecini geciktirir.

 

Yan Etkileri Neler?

Alfa-lipoik asit genellikle güvenlidir ve yan etkisi çok azdır veya hiç yoktur. Bazı durumlarda, insanlar mide bulantısı, kızarıklık veya kaşıntı gibi hafif semptomlar yaşayabilir. Bununla birlikte, araştırmalar, yetişkinlerin zararlı yan etkiler olmaksızın 2.400 mg’a kadar alabileceğini göstermektedir. Şeker hastalığınız varsa, kan şekeri seviyelerini düşürmeye yardımcı olan diğer ilaçlarla etkileşime girebileceğinden, alfa-lipoik asit almadan önce sağlık uzmanınıza danışın. 

Write a comment