Aktif Heksoz Bağlantılı Bileşik (AHCC) ve Kanser Arasındaki İlişki Nedir?

Aktif Heksoz Bağlantılı Bileşik (AHCC)

AHCC, araştırmacılar tarafından 1980’lerin sonunda kan basıncını düzenlemek için geliştirilen, çok geçmeden bağışıklık sistemi üzerindeki yararlı etkileri gözlemlenen bir bileşiktir. 

Sayısız sağlık yararına sahip olduğu ileri sürülen bir Basidiomycete mantarının (Lentinula edodes) miselinden hazırlanan fermente bir ekstrakttır. Bu mantar türü, büyük bir tankta sıvı ortamda kültürlenen bir mantardır. AHCC şu anda tamamlayıcı ve alternatif tıpta yaygın olarak kullanılmaktadır.

 

Görevleri  Nelerdir? Hangi Alanlarda Kullanılır?

AHCC, kanser, kalp hastalığı, hepatit ve AIDS dahil en ciddi hastalıkların bazılarını tedavi etmek için tercih edilmektedir. Japonya ve diğer Asya ülkelerinde ve ayrıca Amerika Birleşik Devletleri’nde bağışıklık fonksiyonunu artırmak için bir diyet takviyesi olarak kullanılan bir besin suplemantıdır.

Emilen ve sindirimi tamamlanmadan kullanılan besin maddelerinin etkinliğini artırır . AHCC’de bulunan güçlü besinler, tümörleri yok etmek veya bağışıklık sistemini güçlendirmek için kullanılmak üzere beyaz kan hücreleri tarafından hızlı bir şekilde asimile edilmesini sağlar. İnfluenza aşısına yanıtı iyileştirmektedir. Aynı zamanda kolite karşı anti-enflamatuar etkileri vardır, bakteriyel ve viral enfeksiyonlara karşı direnci artırabilir.

Çok sayıda insan ve hayvan çalışması, fonksiyonel bir gıda olan aktif heksoz ile ilişkili bileşiğin (AHCC) çeşitli anti-enflamatuar etkilere sahip olduğunu da göstermektedir. Yapılmış olan bu çalışmalarda, AHCC’nin antioksidan özelliklere sahip olduğu
ve oksidatif stresin ortaya çıkarmış olduğu bozukluklara karşı koruma geliştirebileceği ileri sürülmektedir.
Elde edilen bu veriler, AHCC’nin süper gıda olarak kabul edilmesinin başlıca nedenleri arasında yer almaktadır.

 

Aktif  Heksoz Bağlantılı Bileşik (AHCC) ve Kanser Arasındaki İlişki Nedir?

Japonya’da AHCC, bağışıklık sistemini güçlendirebilen en güçlü biyolojik yanıt değiştirici olarak kabul edilir. Bu nedenle herhangi bir kanserin tedavisi için kullanıldığı görülüyor. AHCC’nin özellikle karaciğer, akciğer, mide, kolon, meme, tiroid, yumurtalık, testis, dil, böbrek ve pankreas kanserlerine karşı etkili olduğu bildirilmiştir. 

Yapılan çalışmaların ışığında, tümör kütlesinin etkili bir şekilde azaltılmasından tümör büyümesinin durdurulmasına, tümörün tüm vücuda yayılmasının durdurulmasından (metastaz), hayatta kalma sürelerinin artışına, her şeyden önce kayda değer bir yaşam kalitesinin iyileştirilmesine katkı sağladığı açıklanmıştır.

Çeşitli kanser türlerinden etkilenen 100.000’den fazla hastanın tedavisine ilişkin verilere göre, bunların % 60’ında bir dereceye kadar fayda sağlamıştır. Çalışmalar, AHCC’nin kanserli hastalarda kemoterapi ile ilişkili yan etkileri hafifletmeye yardımcı olabileceğini de söylemektedir.

Yıllar boyunca, aktif  heksoz bağlantılı bileşiğin, antikanser kemoterapisi ile ilişkili yan etkileri azaltmada fayda gösterdiğine dait çok sayıda klinik çalışma yapılmıştır. Bu çalışmalar doğrultusunda; ilerlemiş kanserli hastalarda, AHCC’nin kemoterapiden kaynaklanan yan etkileri azaltıp, oral alımıyla birlikte çeşitli kanser türlerine sahip hastaların hayatta kalma sürelerini uzattığı tespit edilmiştir.

AHCC suplemantının faydasının ve yan etkisinin açığa çıkması için daha bir çok çalışmaya ihtiyaç vardır. Bu suplemantı kullanırken mutlaka hekiminize danışmakta fayda vardır. 

Write a comment