Agave Şurubu Sağlıklı mı?

Agave Şurubu Sağlıklı mı?

Agave, Meksika’da yetişen, kaktüsü andıran egzotik bir tür çöl bitkisidir. Türüne göre yaprakları yeşilden maviye uzanan renklerde olabilir. Agave bitkisi bağışıklığı güçlendirmekle birlikte antienflamatuvar etki gösterir.

Agave şurubu , agave bitkisinin özsuyundan elde edilen doğal bir tatlandırıcıdır. Daha çok Meksika’nın güneyindeki verimli topraklarda yetişen Blue Agave den üretilmektedir. Blue Agave yüksek karbonhidrat (fruktoz oranı yüksek) içeriğinden dolayı tercih edilir. Fruktoz oranı yüksek ve kalorisi nispeten düşüktür. Beyaz şekere oranla %25 daha tatlı olduğu bilinmektedir.

Agave şurubunun agave bitkisinden sofralarımıza ulaştığını düşünmekteyiz. Hâlbuki agave şurubu, laboratuvar ortamında, kimyasal işlemler uygulanarak elde edilmektedir. Bu işlemler üretici firmadan firmaya değişmektedir. En çok tüketilen, doğal vurgusu ön plana çıkarılan markalarda GDO’lu enzimler ve yoğun kimyasal maddeler kullanılmaktadır.

Piyasada bulunan Agave şuruplarında %80 oranında sentetik fruktoz bulunmaktadır.

Agave Şurubunun Kullanım Alanları

Süt endüstrisi:

Ürünün donma noktasını düşürür.Aromayı artırır

İçecek endüstrisi:

Çay,alkollü içecekler,enerji içecekleri ve meyve sularında tatlandırıcı olarak kullanılır. Bira gibi fermente içeceklerin mayalanabilirliğini artırır.

Gıda endüstrisi:

Marmelat, reçel, tatlı, kek, yoğurt, dondurma gibi ürünlerde tatlandırıcı hammadde olarak kullanılabilir. Reçel yapımında jelleşmeyi sağlar ve meyvelerin doğal parlaklığını artırır.

Şekerleme endüstrisi:

Kristalizasyonu önler. Ürünün yapısını iyileştirir. Meyve aromalı ürünlerde aromayı zenginleştirir

 

Fruktoz Nedir ve Vücuttaki Etkileri Nelerdir?

Dünyadaki her canlı enerji üretimi için glikoz kullanır. Glikozun %80’i herhangi bir ön işleme tabii tutulmadan hücrelerde enerji olarak kullanılabilirken, fruktoz ise karaciğer tarafından metabolize edilir.

Fruktoz aslında meyvelerde bulunan doğal bir tatlandırıcıdır. Doğal fruktoz beraberinde; faydalı lifleri, enzimleri, vitaminleri ve antioksidanları getirir. Sentetik fruktoz ise; tamamen faydasız, hatta zararlıdır. Sentetik fruktozlar (tüm hazır yiyecek ve içeceklerde bulunan tatlandırıcı) karaciğer tarafından tanınmaz. Bu yabancı madde gerektiği gibi metabolize edilemediği için karaciğere hasar verir ve karaciğer tarafından toksin olarak depolanmak üzere yağa dönüştürülür. Bu da kalp damar hastalıklarına, karaciğer hastalıklarına, obeziteye ve beraberinde pek çok hastalığa yol açar.,

Agave ise doğal bir tatlandırıcıdır ve yüksek fruktoz içeriği sayesinde glisemik indeks yükü düşüktür. Bu sebeple bir dönem diyabetli hastalara önerildi. Fakat agave şurubu tüm tatlandırıcılardan,hatta mısır şurubu gibi tehlikeli bir tatlandırıcıdan bile çok daha fazla vücut için zararlı olan fruktoz içermektedir. Fruktoz artan tip 2 diyabetin (şeker hastalığı) ve alkolden bağımsız karaciğer yağlanmasının en önemli sebeplerinden biridir.

 

Agave Şurubunun Zararları:

Agave şurubu, bağımlılık yapar. Tat algınızı bozarak, daha fazla şeker ihtiyaç duymanıza yol açar. Sentetik fruktoz alkole çok benzer ve insan vücudunda alkolün yol açtığı hastalıkları oluşturur. Örneğin; alkolik olmayan karaciğer hastalığının sebeplerinden birisi yüksek fruktoz alımıdır.

  • Karaciğer hasarlarına yol açar.
  • Obeziteye yol açar.
  • Kalp- damar hastalıklarını tetikler.
  • İnsülin direncini yükseltir.
  • İçinde bulunan sentetik enzimler, kimyasallar tehlikelidir.

 

Vegan beslenmede sıkça balın alternatifi olarak kullanılan agave şurubu sağlığı tehdit etmektedir. Bu konuda daha dikkatli olunmalıdır. Tüketiciler ürünlerin etiketleri muhakkak okumalı ve sonuç olarak aşırı fruktoz içerikli ürünlerden uzak durmalıdır.

Write a comment