Agave Şurubu: Sağlıklı Bir Tatlandırıcı Mı?

Agave ve Agave Şurubu Nedir?

Agave bitkisi, Güney Amerika’da yetişen bir çöl bitkisidir. Özellikle Meksika’da yetişen bu bitki kaktüsü andıran egzotik bir bitkidir. Türüne göre maviden yeşile değişen renklere sahiptir. Agave şurubu ise agave bitkisinden elde edilen bir tatlandırıcıdır. Bitki, öz suyunu uzaklaştırmak amaçlı kaynatılır ve agave şurubu elde edilir. Daha çok ‘Blue Agave’ den elde edilir. Blue agave, bir karbonhidrat olan fruktoz oranını yüksek olması sebebiyle tercih edilir. Fruktoz oranı yüksektir; fakat kalorisi azdır. Beyaz şekere oranla %25 daha tatlı olduğu bilinmektedir. Baldan daha yoğun olan bir tada sahiptir ve kalori tasarrufu sağlama konusunda yardımcıdır.

 

100 gr agave şurubu 310 kalori iken 100 g şeker 400 kaloridir.

 

Fruktoz Nedir ve Vücuttaki Etkileri Nelerdir?

Fruktoz, aslında meyvelerde bulunan doğal bir tatlandırıcıdır. Doğal fruktoz beraberinde; faydalı lifleri, enzimleri, vitaminleri, antioksidanları getirirken sentetik fruktoz tamamen faydasız, hatta zararlıdır. Sentetik fruktozlar(tüm hazır yiyecek ve içeceklerde tatlandırıcı olarak bulunur), karaciğer tarafından tanınmaz. Bu yabancı madde gerektiği gibi metabolize edilemediği için karaciğere hasar verir ve karaciğer tarafından toksin olarak depolanmak üzere yağa dönüştürülür. Bu da kalp damar hastalıklarına, karaciğer hastalıklarına, obeziteye ve beraberinde pek çok hastalığa yol açar.

 

Agave Şurubu Zararlı Mı?

Agave Şurubu normalde doğal bir tatlandırıcıdır ve yüksek fruktoz içeriği sayesinde glisemik indeks yükü düşüktür. Bu sebeple bir dönem diyabetli hastalara önerilmektedir. Agave şurubunun, agave bitkisinden sofralarımıza ulaştığını düşünmekteyiz. Fakat bu şurup; çokça laboratuvar ortamında, kimyasal işlemler uygulanarak elde edilmektedir. Bu işlemler üretici firmaya göre değişmektedir. En çok tüketilen, doğal vurgusu ön plana çıkarılan markalarda bile GDO’lu enzimler ve yoğun kimyasal maddeler kullanılmaktadır.

 • Yapay fruktoz, artan tip 2 diyabetin (şeker hastalığı) ve alkolden bağımsız karaciğer yağlanmasının en önemli sebeplerinden biridir. Piyasada bulunan Agave şuruplarında %80 oranında sentetik fruktoz bulunmaktadır.

 

Yapay Agave Şurubunun İnsan Sağlığına Etkileri:

 • Bağımlılık yapar. Tat algınızı bozarak, daha fazla şekere ihtiyaç duymanıza yol açar.
 • Sentetik fruktoz alkole çok benzer ve insan vücudunda alkolün yol açtığı hastalıkları oluşturur. Örneğin Alkolik Olmayan Karaciğer Hastalığı fruktoz sonucudur.
 • Karaciğer hasarlarına yol açar.
 • Karın bölgesinden yağlanmaya sebep olur.
 • Obeziteye yol açar.
 • Kalp-damar hastalıklarını tetikler.
 • İnsülin direncini yükseltir.
 • İçinde bulunan sentetik enzimler ve kimyasallar tehlikelidir.
 • Düzenli olarak agave şurubu kullanımı, vücudun insülin metabolizmasını bozarak insülin salınımının azalmasına yol açabilir.
 • İnsülin salınımının azalması ile açlık seviyesinin kontrolünden sorumlu olan leptin hormunu etkilenir.

 

 • Vegan beslenmede sıkça balın alternatifi olarak kullanılan agave şurubu sağlığı tehdit etmektedir. Bu konuda daha dikkatli olunmalı, ürünlerin etiketleri muhakkak okunmalı ve aşırı fruktoz içerikli ürünlerden uzak durulmalıdır.

Tüm bunlar doğal ve sağlıklı olarak bilinen agave şurubunun aslında düşünüldüğü kadar masum olamadığının bir göstergesidir. Bu yüzden kullanım miktarına dikkat etmek önem taşımaktadır.

Agave şurubuna alternatif olarak; akçaağaç şurubu, bal, pekmez, hurma şekeri ve stevia kullanılabilir. Yalnız hepsinin bir glisemik yükü olduğu unutulmamalı. Miktarına ve porsiyon kontrolüne çok dikkat edilmelidir. Diyabeti olan kişiler, stevia gibi doğal tatlandırıcı dışında olanları kolay kolay tercih etmemelidir.

Bir yorum Yaz