Nasıl İletişime Geçmek İstersiniz?
blank

Agave Şurubu: Sağlıklı Bir Tatlandırıcı Mı? [İnceleme]

Şekerin sağlık açısından birçok zararı olduğu bilinmektedir. Günümüzde şeker yerine kullanılabilecek alternatifler geliştiriliyor. Peki üretilen bu tatlandırıcılardan, doğal olarak bilinen agave şurubunu ne kadar tanıyoruz ve gerçekten masum mu?

Öncelikle agave nedir?

Agave bitkisi güney Güney Amerika’da yetişir. Özellikle Meksika’da yetişen ve kaktüsü andıran egzotik bir bitkidir. Öz suyu, suyu uzaklaştırmak için kaynatılır ve agave şurubu elde edilir. Fruktoz oranı yüksek, kalorisi azdır. Beyaz şekere göre %25 daha tatlıdır. Baldan daha yoğun olan tadı ile daha az kullanılarak kalori tasarrufu sağlar. Agave şurubu işlenmiş olmasına rağmen doğal bir üründür. Peki tüm bunlar masum olmasını sağlar mı?

Kan şekerini hızlı bir şekilde yükselten gıdalar, insülin hormonunun salgılanmasını tetikler ve kan şekerimizde ani hareketlenmeler yaratır. Glisemik indeksi düşük olan agave de ise bu durum görülmez. Bu yüzden şeker hastaları için sağlıklı bir tatlandırıcı olduğu düşünülebilinir. Oysa ki agave şurubunun glisemik indeksinin düşük olması, yüksek oranda frukoz içermesinden kaynaklanır. Fruktoz kan şekerini hızlıca yükseltmez. Fakat yapılan araştırmalar; alınan fazla fruktozun diyabet olmayan kişilerde insülin direncinin artmasına, karın bölgesi yağlanmasına, obeziteye, karaciğer enzimlerinin bozulmasına yol açtığını gösterir. Agave şurubu ise mısır şurubundan bile daha fazla fruktoz içermektedir.

Sürekli olarak agave tükettiğinizde vücudunuz insülin salgılamamaya başlar. Vücudun insülin salgılamaması da açlık seviyenizi kontrol eden leptin hormonunu etkiliyor. Tüm bunlar doğal ve sağlıklı olarak bilinen agave şurubunun  aslında düşünüldüğü kadar masum olmadığını gösteriyor. Bu yüzden agave şurubunun kullanımına dikkat etmeliyiz.

Bir yorum Yaz